Tere, Teile on Telegram! 25: Edithi seiklused meditsiinisüsteemis

  • 19 vaatamist
  • Avaldatud: märts 09, 2018

Kas sina kujutad ette, mis tunne on väljuda haiglast veel haigemana kui sinna sisenedes, ja raviarst kehitab selle kõige peale ainult õlgu? Kui arstid sind ei usu ja ei ole nõus isegi uurima, mis sul tegelikult viga on? Või tead, mis tunne on elada iga päev teadmisega, et tänane võib olla viimane? 30-aastane Edith Sööt teab ja ta on oma uskumatud seiklused Eesti meditsiinisüsteemis jäädvustanud ka blogisse. Ta loodab ikka veel, et on olemas keegi, kes oskab teda aidata. Ja seetõttu otsustas ta anda ka selle videointervjuu.

Video alt leiad ka Edithi kaks uuemat blogipostitust, mis on tehtud pärast saate salvestamist.

 

Meditsiinilistest vigadest.

edithsoot.wordpress.com, 7. märts 2018

Sattusin täna vaatama kahte TED videot meditsiinilistest vigadest. Üks oli naisest, kes kaotas oma poja meditsiinilise vea tõttu ja tema sõnum oli väga liigutav. Kui meditsiin on teinud vea, siis tuleks seda käsitleda läbipaistvalt, ausalt ja kaastundega ohvrite suhtes. Sel moel saavad kasu mõlemad pooled – nii kannataja kui meditsiinisüsteem. Nimelt aitaks see tulevikus taolisi vigu vältida (ilmselt päästaks mitmeid elusid) ning annaks ka ohvritele (lähedastele, kui vea tulemuseks on inimelu kaotus) südamerahu ja õiglustunde. https://www.youtube.com/watch?v=qmaY9DEzBzI

Teises videos kõneles arst, kes kaotas oma õe õigel ajal diagnoosimata jäetud haiguse tõttu. Mulle väga meeldis, kuidas see arst rõhus ühele väga olulisele mõttele: sa tunned oma keha. Kui sa tunned, et midagi on väga valesti, siis mine kohe arsti juurde ja kui sulle ei tehta uuringuid, siis järgmise juurde ja järgmise juurde nii kaua kuni sa saad teada, mis sul viga on. Seda sama mõtet olen ma korrutanud kõikidele arstidele: ma tean oma keha ja see, mis minu kehaga on toimunud pärast parentenaalset toitmist, on täiesti ebanormaalne. Ma pole mitte kunagi midagi sellist kogenud ja ma tean, et midagi on väga valesti ja see kõik sai alguse sellest ravist. https://www.youtube.com/watch?v=Lu-HcylvuU8

See kõik pani mind mõtlema meie meditsiinisüsteemis toimuva üle. Lugesin patsientide esindusühingu artiklit sellest, kuidas meie haiglad lähevad lausa dokumentide võltsimiseni välja selleks, et end kaitsta. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/patsientide-kaitsja-arstid-peaksid-suutma-oma-vigu-ausalt-tunnistada-n163408 Kui meie meditsiinisüteemis tehakse viga, siis on tavaks kõik kinni mätsida ja kasutada kõikvõimalike auke seadustes, et vea teinud meditsiini asutus jumala eest ei peaks millegi eest vastutama.

Miks see nii on? Miks ei püüdle meditsiinisüsteem selle poole, et pakkuda kvaliteetsemat teenust? Kui arstid tunnistaks vigu ja haiglad ei mätsiks kõike kinni, siis saaks vigadest õppida ja sel moel areneks meie meditsiinisüsteem turvalisemaks. Miks eitada ja vassida, kui ausalt käitudes võidaks nii süsteem kui patsiendid? Ma päris tõsiselt ei saa sellest aru. Ma ei usu, et meie arstid ei hooli inimeludest ja “teevad lihtsalt oma tööd”. Ma usun, et paljud meie meditsiinitöötajatest on ausad ja head inimesed, kes on valmis ka vigu tunnistama. Küsimus on, et mille/kelle taha see kinni jääb? Miks ei registreerita meil ühtegi meditsiinilise vea poolt põhjustatud surma? Harvardi statistika kohaselt on meditsiiniline viga kolmandal kohal surmapõhjuste seas USA’s. Ma ei usu, et meie süsteemis see number teistsugune on.

Mis võimalused üldse on patsiendil, keda meditsiin on kahjustanud? Patsientide esindusühing tunnistab ausalt, et nende võimalused patsiente aidata on piiratud, kuna haiglad lihtsalt ei tee ausat koostööd. Kui aga haigla lausa võltsib dokumente, siis kaob igasugune võimalus õiglusele. Mida sellises suluseisus olev patsient üldse teha saab? Mitte midagi. See on lihtsalt hingematvalt kurb ja ebaõiglane.

 

Kallid arstid, palun lugege.

edithsoot.wordpress.com, 6. märts 2018

Käisin täna mitmendat korda oma psühhiaatri vastuvõtul, kes leiab, et antidepressantravi ei ole näidustatud minu puhul ja teeks mulle rohkem kahju kui kasu võimalike kardiaalsete jm kõrvaltoimete tõttu. Psühhiaater ei arva, et tegemist on depressiooniga või muu probleemiga, mida saab kuidagi psühhiaatriliste ravimitega ravida. Arst leidis, et ma peaksin olema haiglas, kus mind põhjalikult uuritakse, kuna nii tugev sümptomaatika on väga väikese tõenäosusega psühhiaatriline.

 

NB! Edithi palvel ei tohi teised meediakanalid seda lugu kajastada ilma temalt luba küsimata.

Edithi loo filmimisele pani õla alla Beautiful Me kehasalong

(0) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst SVG placeholder 10:11

Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst

Teie ees on olulisemad Telegrami uudised 2023. aasta 3. nädalast ehk ajavahemikust 16.-22. jaanuar. Aasta algas rekordilise liigsuremusega, ent koroonat ja krõbedat talve selles süüdistada ei saa. Aga mida siis?

Telegrami Podcast #76 (TÄISPIKK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)
SVG placeholder
SVG placeholder 1:20:53

Telegrami Podcast #76 (TÄISPIKK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)

Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.

Telegrami Podcast #76 (POOLIK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme) SVG placeholder 38:46

Telegrami Podcast #76 (POOLIK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)

Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.

Videointervjuu: Kalle Grünthaliga energiapoliitika lahendustest SVG placeholder 22:35

Videointervjuu: Kalle Grünthaliga energiapoliitika lahendustest

16. septembril rääkisin riigikogu liikme Kalle Grünthaliga (EKRE) energiapoliitika probleemidest ja võimalikest lahendustest. Meie mõlema hinnangul on praegune elektrihinna poliitika osa Suure Lähtestamise (The Great Reset) raames sihilikult korraldatud plaanist, mille eesmärgiks on varade ümberjagamine keskklassilt hüperrikastele. Isegi ETV hommikusaates olevat hiljuti kiidetud filosoofiat “Sa ei oma midagi ja oled õnnelik“.

Telegrami uudised (36/22): hinnatõusu meeleavaldused vallutavad Euroopat, iroonia Eestit SVG placeholder 07:13

Telegrami uudised (36/22): hinnatõusu meeleavaldused vallutavad Euroopat, iroonia Eestit

Teie ees on Telegramile silma jäänud uudised 2022. aasta 36. nädalast ehk ajavahemikust 5.- 11. september.

Telegrami uudised 35: Eesti Ekspressis ja kohtus kurjustati vaktsiinide pealesurujatega SVG placeholder 06:48

Telegrami uudised 35: Eesti Ekspressis ja kohtus kurjustati vaktsiinide pealesurujatega

Teie ees on Telegramile silma jäänud uudised ajavahemikust 29. august kuni 4. september. Peavoolumeedia pärl pärineb seekord ajakirjaniku ja Tartu Ülikooli arstitudengi Toivo Tänavsuu sulest, kes avaldas oma Facebooki seinal järjekordse õpipäeviku episoodi, mis sel korral keskendus ravimitööstusele. Artikkel ilmus ka Eesti Ekspressis.

Hando Tõnumaa: Miks inimesed ei julge sõda ära lõpetada? SVG placeholder 32:54

Hando Tõnumaa: Miks inimesed ei julge sõda ära lõpetada?

Alljärgnev on veidi sügavam teema, mille mõttekäigust arusaamiseks on vaja kaasa mõelda. Soovitan artiklit mitte lugeda (/videot vaadata), kui oled väsinud või kannatad üleüldise keskendumishäire all. Siin kontekstis ei räägi ma spetsiifiliselt sõjast Ukrainas, vaid see mõttekäik kehtib kõikide teiste eelmiste, praeguste ja tulevaste sõjaliste konfliktide kohta. Aga lihtsustamise mõttes teeme nii, et räägime siis sellest Ukraina sõjast ja ma esitan küsimuse: miks inimesed ei julge seda sõda ära lõpetada?

Telegrami uudised (28/22): Taani tervisejuhi ülestunnistus ja globalistide superlinn Euroopas SVG placeholder 07:35

Telegrami uudised (28/22): Taani tervisejuhi ülestunnistus ja globalistide superlinn Euroopas

Teie ees on lühikokkuvõte Telegrami uudistest 2022. aasta 28. nädalast ehk ajavahemikust 11.-17. juuli. Põhitähelepanu said laste koroonavaktsineerimine ja Suure lähtestamisega seotud majandusprobleemid.

Telegrami Podcast #68 (TÄISPIKK): Kõigile koroonasurmadele tuleks teha ekspertanalüüs (külas dr Ilona Drikkit)
SVG placeholder
SVG placeholder 24:42

Telegrami Podcast #68 (TÄISPIKK): Kõigile koroonasurmadele tuleks teha ekspertanalüüs (külas dr Ilona Drikkit)

Esimene osa saatest vabalt vaadatav/kuulatav kõigile! Leiad selle siit: https://telegramplay.ee/telegrami-podcast-68-poolik-koigile-koroonasurmadele-tuleks-teha-ekspertanaluus-kulas-dr-ilona-drikkit/

Taani tervisejuht tunnistab, et laste koroona vastu vaktsineerimine oli kasutu SVG placeholder 00:22

Taani tervisejuht tunnistab, et laste koroona vastu vaktsineerimine oli kasutu

22. juunil tutvustas Taani valitsus uut koroonastrateegiat. Riigi terviseameti juht Søren Brostrøm tunnistas pressikonverentsil, et laste vaktsineerimine oli kasutu ja sellega endisel kujul ei jätkata. Sama rääkis ta ka TV2 saates “Go’ aften Live”.

Telegrami uudised (20/22): Hando Tõnumaa avalik kiri koroonasõltlastele, WHO pandeemialeping ja ahvirõugete läbimäng 2021. aastal SVG placeholder 06:37

Telegrami uudised (20/22): Hando Tõnumaa avalik kiri koroonasõltlastele, WHO pandeemialeping ja ahvirõugete läbimäng 2021. aastal

Teie ees on lühiülevaade tähtsamatest uudistest Telegram.ee veergudel käesoleva aasta 20. nädalast ehk 16.-22. mai. Telegrami juht Hando Tõnumaa avaldas pöördumise koroonakriisi vastutavatele isikutele, aina enam saab tähelepanu riikide võimu vähendav WHO nn pandeemialeping ning ahvirõugete teemaline õppus maailma niiditõmbajate osavõtmisel 2021. aastal.

Hando Tõnumaa avalik pöördumine koroonakriisi vastutavate isikute poole: Kuhu edasi? SVG placeholder 23:42

Hando Tõnumaa avalik pöördumine koroonakriisi vastutavate isikute poole: Kuhu edasi?

Loe video transkripti siit: https://www.telegram.ee/eesti/hando-tonumaa-avalik-kiri-koroonakriisi-vastutavatele-isikutele-kuhu-edasi