Tere, Teile on Telegram! 25: Edithi seiklused meditsiinisüsteemis

  • 24 vaatamist
  • Avaldatud: märts 09, 2018

Kas sina kujutad ette, mis tunne on väljuda haiglast veel haigemana kui sinna sisenedes, ja raviarst kehitab selle kõige peale ainult õlgu? Kui arstid sind ei usu ja ei ole nõus isegi uurima, mis sul tegelikult viga on? Või tead, mis tunne on elada iga päev teadmisega, et tänane võib olla viimane? 30-aastane Edith Sööt teab ja ta on oma uskumatud seiklused Eesti meditsiinisüsteemis jäädvustanud ka blogisse. Ta loodab ikka veel, et on olemas keegi, kes oskab teda aidata. Ja seetõttu otsustas ta anda ka selle videointervjuu.

Video alt leiad ka Edithi kaks uuemat blogipostitust, mis on tehtud pärast saate salvestamist.

 

Meditsiinilistest vigadest.

edithsoot.wordpress.com, 7. märts 2018

Sattusin täna vaatama kahte TED videot meditsiinilistest vigadest. Üks oli naisest, kes kaotas oma poja meditsiinilise vea tõttu ja tema sõnum oli väga liigutav. Kui meditsiin on teinud vea, siis tuleks seda käsitleda läbipaistvalt, ausalt ja kaastundega ohvrite suhtes. Sel moel saavad kasu mõlemad pooled – nii kannataja kui meditsiinisüsteem. Nimelt aitaks see tulevikus taolisi vigu vältida (ilmselt päästaks mitmeid elusid) ning annaks ka ohvritele (lähedastele, kui vea tulemuseks on inimelu kaotus) südamerahu ja õiglustunde. https://www.youtube.com/watch?v=qmaY9DEzBzI

Teises videos kõneles arst, kes kaotas oma õe õigel ajal diagnoosimata jäetud haiguse tõttu. Mulle väga meeldis, kuidas see arst rõhus ühele väga olulisele mõttele: sa tunned oma keha. Kui sa tunned, et midagi on väga valesti, siis mine kohe arsti juurde ja kui sulle ei tehta uuringuid, siis järgmise juurde ja järgmise juurde nii kaua kuni sa saad teada, mis sul viga on. Seda sama mõtet olen ma korrutanud kõikidele arstidele: ma tean oma keha ja see, mis minu kehaga on toimunud pärast parentenaalset toitmist, on täiesti ebanormaalne. Ma pole mitte kunagi midagi sellist kogenud ja ma tean, et midagi on väga valesti ja see kõik sai alguse sellest ravist. https://www.youtube.com/watch?v=Lu-HcylvuU8

See kõik pani mind mõtlema meie meditsiinisüsteemis toimuva üle. Lugesin patsientide esindusühingu artiklit sellest, kuidas meie haiglad lähevad lausa dokumentide võltsimiseni välja selleks, et end kaitsta. http://www.pealinn.ee/koik-uudised/patsientide-kaitsja-arstid-peaksid-suutma-oma-vigu-ausalt-tunnistada-n163408 Kui meie meditsiinisüteemis tehakse viga, siis on tavaks kõik kinni mätsida ja kasutada kõikvõimalike auke seadustes, et vea teinud meditsiini asutus jumala eest ei peaks millegi eest vastutama.

Miks see nii on? Miks ei püüdle meditsiinisüsteem selle poole, et pakkuda kvaliteetsemat teenust? Kui arstid tunnistaks vigu ja haiglad ei mätsiks kõike kinni, siis saaks vigadest õppida ja sel moel areneks meie meditsiinisüsteem turvalisemaks. Miks eitada ja vassida, kui ausalt käitudes võidaks nii süsteem kui patsiendid? Ma päris tõsiselt ei saa sellest aru. Ma ei usu, et meie arstid ei hooli inimeludest ja “teevad lihtsalt oma tööd”. Ma usun, et paljud meie meditsiinitöötajatest on ausad ja head inimesed, kes on valmis ka vigu tunnistama. Küsimus on, et mille/kelle taha see kinni jääb? Miks ei registreerita meil ühtegi meditsiinilise vea poolt põhjustatud surma? Harvardi statistika kohaselt on meditsiiniline viga kolmandal kohal surmapõhjuste seas USA’s. Ma ei usu, et meie süsteemis see number teistsugune on.

Mis võimalused üldse on patsiendil, keda meditsiin on kahjustanud? Patsientide esindusühing tunnistab ausalt, et nende võimalused patsiente aidata on piiratud, kuna haiglad lihtsalt ei tee ausat koostööd. Kui aga haigla lausa võltsib dokumente, siis kaob igasugune võimalus õiglusele. Mida sellises suluseisus olev patsient üldse teha saab? Mitte midagi. See on lihtsalt hingematvalt kurb ja ebaõiglane.

 

Kallid arstid, palun lugege.

edithsoot.wordpress.com, 6. märts 2018

Käisin täna mitmendat korda oma psühhiaatri vastuvõtul, kes leiab, et antidepressantravi ei ole näidustatud minu puhul ja teeks mulle rohkem kahju kui kasu võimalike kardiaalsete jm kõrvaltoimete tõttu. Psühhiaater ei arva, et tegemist on depressiooniga või muu probleemiga, mida saab kuidagi psühhiaatriliste ravimitega ravida. Arst leidis, et ma peaksin olema haiglas, kus mind põhjalikult uuritakse, kuna nii tugev sümptomaatika on väga väikese tõenäosusega psühhiaatriline.

 

NB! Edithi palvel ei tohi teised meediakanalid seda lugu kajastada ilma temalt luba küsimata.

Edithi loo filmimisele pani õla alla Beautiful Me kehasalong

(0) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)
SVG placeholder
SVG placeholder 46:52

Telegrami Podcast #89 (TÄISPIKK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus) SVG placeholder 21:40

Telegrami Podcast #89 (POOLIK): Eestis on tõelisi konservatiive vähem kui Donald Trumpi erapeol (külas Mike Calamus)

9. aprillil külastas Telegram.ee kontorit (sotsiaal)meedias viimase kuu aja jooksul üks enim kõneainet pakkunud inimesi – kuues USA osariigis eduka ettevõtjana tegutsev Mike Calamus, kellega salvestasime igasugu põnevat infot sisaldava podcasti. Mike oli Eestit väisamas seoses e-valimiste pettusega, mida nad algselt koos EKRE-ga ühiselt paljastama asusid. Paraku on erakonna ja nüüdseks nende endise liikme vahelt must kass läbi jooksnud ja sogast vahtu on toimunu ümber rohkem kui selgeid vastuseid.

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!? SVG placeholder 34:45

FB-live (15.04.24): Kas üks maailmapilt on õigem kui teine? Päriselt? PÄRISELT!?

15. aprilli Facebooki otsesaates puudutasime taaskord EKRE ja Mike Calamuse vastuseisu, täpsemalt Telegrami ja Vanglaplaneedi videosalvestust antud teemal. Lisaks said tähelepanu peavoolu üle-võlli uudised, koroonakriisiga alanud vaktsineerimise langus ja poevarguste tõus (maskid!?) ning üks maksujurist, kelle arvates Eesti on pankrotis.

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi
SVG placeholder
SVG placeholder 31:20

Telegram.ee ja Vanglaplaneet: Kui Calamus on petis, siis ta kuulub maailmaklassi

Salvestasime 12. aprillil Vanglaplaneedi ja Telegram.ee Zoomi-ühisvestluse, kus võtsime luubi all EKRE viimaste nädalate stratkomi ja meie toimetuse liikmete näost-näkku kohtumised Mike Calamusega. Nimelt, kas teie teadsite, et enamus Calamust e-valimiste pettusega seotud MTÜ-teemal mustavad EKRE liikmed ei ole temaga kunagi isiklikult kohtunud või koguni keelduvad temaga kohtumast? Ja kas päris suhtluseta saab olla kogu olukorrast adekvaatset pilti?

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim SVG placeholder 1:02:24

FB-live (8.04.24): stuudios ainult naised – majandus, “Tulnukas”, kius ja mms, eurovalimised ja pealinna võim

8. aprillil toimus Telegrami Facebooki otsesaade esimest korda ilma Handota, sest oma mõtteid soovis jagada Telegrami kolumnist, kahe lapse ema ja homöopaat Merle Martinson. 

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt
SVG placeholder
SVG placeholder 1:41:09

Telegram Mastermind #2: analüütik Mait Krauniga majandusest teise nurga alt

3. aprillil toimus teine Telegram Mastermind ehk Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks Tavidi majandusanalüütik Mait Kraun, kes on õppinud majandusteadust Tartu Ülikoolis ning töötanud varasemalt ka 8 aastat majandusajakirjanikuna. Tund ja 40 minutit kestnud põnev intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab SVG placeholder 34:24

FB-live (2.04.24): sõja(hirmu)teemalise küsitluse tulemused – kolmandikku kokkumäng hirmutab, kolmandikku rahustab

2. aprillil tegime Facebooki otsesaates kokkuvõtte möödunud nädalal välja kuulutatud lugejaküsitlusest “Kas sina kardad sõda ja mida mõiste “sõda” sinu jaoks üldse tähendab?” ning arutasime sekka ka teiste päevakajaliste teemade üle, nagu näiteks katse tühistada PhD Rea Rausi Eesti Ekspressi veergudel.

Kas sa tead seda tüdrukut? SVG placeholder 06:06

Kas sa tead seda tüdrukut?

Mis on esimene mõte, mis sulle pähe tuleb, kui seda tüdrukut siin pildil näed? Kui sa ei tea, kes ta on, siis seda artiklit lugedes saad teada. Teine küsimus, millele tahan rõhku panna on, et miks on oluline teada, mida see tüdruk ütles 33 aastat tagasi. Nimelt on sellel kõigel väga suur seos Venemaa-Ukraina nn proksisõja eskaleerimisega, mida eestlastele praegu iga hinna eest “maha müüa“ üritatakse.

Telegrami Podcast #88 (POOLIK): Epistemoloogia, muinasjutud ja tuumapomm (külas John Le Bon), eesti keeles SVG placeholder 15:42

Telegrami Podcast #88 (POOLIK): Epistemoloogia, muinasjutud ja tuumapomm (külas John Le Bon), eesti keeles

Seekordne podcast Austraalia uurija John Le Boniga, mis sai salvestatud novembris 2023, kui ta väisas Tallinnat Telegrami konverentsi “Tuleviku Foorum” raames, on filosoofilisemat laadi. Räägime muu hulgas JLB Redditi leheküljest conspiracy NOPOL ehk poliitikavaba vandenõu Redditist, kus on üle 60 000 jälgija. Ja jutustame teemadel: Mis on epistemoloogia? Miks õpetavad koolid 12 aastat mingeid mudeleid, mis pole reaalsus, kuid ei õpetata seda, mis on õppimine ja ei julgusta mõtlema selle üle, mis on teadmised. Mida tähendab midagi teada? Mis on objektiivne reaalsus?

Telegrami Podcast #88 (TÄISPIKK): Epistemoloogia, muinasjutud ja tuumapomm (külas John Le Bon), eesti keeles
SVG placeholder
SVG placeholder 30:23

Telegrami Podcast #88 (TÄISPIKK): Epistemoloogia, muinasjutud ja tuumapomm (külas John Le Bon), eesti keeles

Seekordne podcast Austraalia uurija John Le Boniga, mis sai salvestatud novembris 2023, kui ta väisas Tallinnat Telegrami konverentsi “Tuleviku Foorum” raames, on filosoofilisemat laadi. Räägime muu hulgas JLB Redditi leheküljest conspiracy NOPOL ehk poliitikavaba vandenõu Redditist, kus on üle 60 000 jälgija. Ja jutustame teemadel: Mis on epistemoloogia? Miks õpetavad koolid 12 aastat mingeid mudeleid, mis pole reaalsus, kuid ei õpetata seda, mis on õppimine ja ei julgusta mõtlema selle üle, mis on teadmised. Mida tähendab midagi teada? Mis on objektiivne reaalsus?

Facebooki-live (12.03.24): Meenutame läbi huumori – 4 aastat “Koroonapeost” + aitab kollektiivsest sõjahi(r)must SVG placeholder 50:42

Facebooki-live (12.03.24): Meenutame läbi huumori – 4 aastat “Koroonapeost” + aitab kollektiivsest sõjahi(r)must

12. märtsil möödus täpselt neli aastat Telegrami esimesest Facebooki live´ist nimega “Koroonapidu“, mis sai tormilise vastukaja osaliseks – nimelt jagunesid vaatajad/kuulajad kaheks: 1) need, kes sarnaselt meiega ei kartnud ja 2) need, kes tundsid “pandeemia” ees kabuhirmu.

JÄRELVAATAMINE! Telegram Mastermind #1: Silja Palm ja tiibeti astroloogia
SVG placeholder
SVG placeholder 02:10:56

JÄRELVAATAMINE! Telegram Mastermind #1: Silja Palm ja tiibeti astroloogia

9. märtsil toimus esimene tellijatele mõeldud Zoomi intervjuu/töötuba, kus sel korral oli toimetuse ja lugejate erikülaliseks astroloog Silja Palm, kes on õppinud tiibeti astroloogiat Moskvas, Indias ja Eestis. 2 tundi ja 10 minutit väldanud intervjuu + lugejate küsimuste-vastuste voor on saadaval ainult Telegram.ee tellijatele siin all.