Telegrami Podcast #64: “Mõttetud maskid” kaitsevad pilkude eest ja lasevad hingata (külas Andreas Lenk)
103 vaatamist
Avaldatud: veebr. 16, 2022
Jaga:
Meie toimetusele on alates 2020. aasta sügisest, kui maskid linnapilti ilmusid, kirjutanud sajad inimesed, kes ei soovi maski kanda, aga tunnevad, et neil ei jää muud üle. Küll on põhjuseks töökoht või hoopis see, et muidu ei lubata küla ainsast poest toidukaupa osta. Kui suur osa keeldujaid ei pea paljuks seada küsimuse alla maskide tõhusust viirust pidurdava meetmena, siis paljude jaoks on võtmeteguriks ka isiklik tervis — nimelt ei ole tavaliste maskidega just kõige kergem hingata.
Ettevõtja, telemaastikul töötav Andreas Lenk, kes oli meie külaliseks ka 2020. aasta sügisel eetris olnud podcastis “Kas maski kandmist saab kohustuslikuks teha?“, hakkas oma elu kergemaks tegemiseks uurima, et kas oleks võimalik luua maski, mis näeks välja, nagu päris, aga hingata saaks nagu ilma maskita.
Kuude pikkune detektiivitöö kandis vilja ja kuna soovijaid oli teisigi, otsis Andreas appi õmblejad ja pani püsti veebipoe kõigile neile, kes on sunnitud maski kandma, aga sooviksid siiski hingata. Brändi nimeks sai “MÕTTETUD MASKID” ja tootekirjelduses on selge sõnaga öeldud, et mask ei kaitse ühegi viiruse eest. Aus!
Aga tõsisemalt rääkides — kui haridus- ja teadusministeeriumi kriisijuht Rain Sanniktunnistas eelmisel nädalal Riigikogu sotsiaalkomisjoni istungil, et õpilastele ei ole maskikandmine koolis kohutuslik olnudki, siis mõttetud maskid võivad olla tõelised abimehed lastele-õpetajatele, kelle koolides ministeeriumi soovitust kohustusena rakendatakse.
Lisaks tuletame meelde, et Rootsis ei ole maskid nende kahe aasta jooksul kordagi kohustuslikud olnud. Need olid nii eelmisel kui sel talvel paar kuudsoovituslikud ainult täiskasvanutele, ainult ühistranspordis ja ainult tipptunni ajal. Praeguseks on Rootsis koroonapiirangud läbi ja nende terviseameti teadlased on seisukohal, et maskide kasutegurile viiruse leviku peatamiseks ei ole piisavalt teaduslikke tõendeid.
***
“Kiirustage, enne kui kohustus neid kanda lõppeb!” sedastab veebipoe ninakas slogan, vaata lähemalt: maskid.voog.com
Teie ees on olulisemad Telegrami uudised 2023. aasta 3. nädalast ehk ajavahemikust 16.-22. jaanuar. Aasta algas rekordilise liigsuremusega, ent koroonat ja krõbedat talve selles süüdistada ei saa. Aga mida siis?
Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.
Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.
16. septembril rääkisin riigikogu liikme Kalle Grünthaliga (EKRE) energiapoliitika probleemidest ja võimalikest lahendustest. Meie mõlema hinnangul on praegune elektrihinna poliitika osa Suure Lähtestamise (The Great Reset) raames sihilikult korraldatud plaanist, mille eesmärgiks on varade ümberjagamine keskklassilt hüperrikastele. Isegi ETV hommikusaates olevat hiljuti kiidetud filosoofiat “Sa ei oma midagi ja oled õnnelik“.
Teie ees on Telegramile silma jäänud uudised ajavahemikust 29. august kuni 4. september. Peavoolumeedia pärl pärineb seekord ajakirjaniku ja Tartu Ülikooli arstitudengi Toivo Tänavsuu sulest, kes avaldas oma Facebooki seinal järjekordse õpipäeviku episoodi, mis sel korral keskendus ravimitööstusele. Artikkel ilmus ka Eesti Ekspressis.
Alljärgnev on veidi sügavam teema, mille mõttekäigust arusaamiseks on vaja kaasa mõelda. Soovitan artiklit mitte lugeda (/videot vaadata), kui oled väsinud või kannatad üleüldise keskendumishäire all. Siin kontekstis ei räägi ma spetsiifiliselt sõjast Ukrainas, vaid see mõttekäik kehtib kõikide teiste eelmiste, praeguste ja tulevaste sõjaliste konfliktide kohta. Aga lihtsustamise mõttes teeme nii, et räägime siis sellest Ukraina sõjast ja ma esitan küsimuse: miks inimesed ei julge seda sõda ära lõpetada?
Teie ees on lühikokkuvõte Telegrami uudistest 2022. aasta 28. nädalast ehk ajavahemikust 11.-17. juuli. Põhitähelepanu said laste koroonavaktsineerimine ja Suure lähtestamisega seotud majandusprobleemid.
Esimene osa saatest vabalt vaadatav/kuulatav kõigile! Leiad selle siit: https://telegramplay.ee/telegrami-podcast-68-poolik-koigile-koroonasurmadele-tuleks-teha-ekspertanaluus-kulas-dr-ilona-drikkit/
22. juunil tutvustas Taani valitsus uut koroonastrateegiat. Riigi terviseameti juht Søren Brostrøm tunnistas pressikonverentsil, et laste vaktsineerimine oli kasutu ja sellega endisel kujul ei jätkata. Sama rääkis ta ka TV2 saates “Go’ aften Live”.
Teie ees on lühiülevaade tähtsamatest uudistest Telegram.ee veergudel käesoleva aasta 20. nädalast ehk 16.-22. mai. Telegrami juht Hando Tõnumaa avaldas pöördumise koroonakriisi vastutavatele isikutele, aina enam saab tähelepanu riikide võimu vähendav WHO nn pandeemialeping ning ahvirõugete teemaline õppus maailma niiditõmbajate osavõtmisel 2021. aastal.
(0) kommentaari
Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.