Telegrami kõne Vabaduse väljakul: Kas karistada või andestada – mis toimiks paremini?

  • 159 vaatamist
  • Avaldatud: okt. 30, 2021

23. oktoobril, täpselt kaks kuud peale uut Balti ketti, koguneti taas vabaduse eest seismiseks – seekord kõik 10 000 inimest ühte kohta, Vabaduse väljakule. SAPTK-i eestvedamisel toimunud suurel meeleavaldusel vaba ühiskonna kaitseks oli kõnelejaid seinast seina: alates poliitikutest ja ajakirjanikest lõpetades maailmaklassi muusikute, endiste kaitseväelaste ja kiirabitöötajatega.

Meeleavalduse sõnum oli konkreetne:

  1. Faktiline sundvaktsineerimine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Vaktsineerimise vabatahtlikkuse põhimõtet peab austama reaalselt, mitte vaid deklaratiivselt.
  2. Vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Põhiseadusega tagatud põhimõtet, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed, ei tohi eirata.
  3. Laste massiline Covid-19 vaktsineerimine on põhjendamatu ja peab lõppema. Kõiki lapsi puudutavaid poliitilisi otsuseid langetades tuleb seada esikohale laste, mitte kellegi teise huvid.

 

Kõnelema oli palutud ka Telegram ning otsustasime oma mõtted esitada kahekõnena, nagu see ilmselt toimub väga paljude inimeste peas – kuidas lahendada kriisi ja mida teha inimestega, kes selle eest vastutavad? Kas neid tuleks karistada või vastupidi saab olukorda lahendada just andestades? Ja muidugi võtsime appi ka huumori, sest tõsiseid kõnesid on juba piisavat peetud.

 

Kõne tekst (võib mõnevõrra erineda laval ette kantust, aga annab see-eest paremini meie algse mõtte edasi):

Hando: Suur rõõm siin Vabaduse väljakul näha nii palju lamemaalasi ja kremli agente üheskoos. Loodame, et olete mööda salajast gaasitoru saadetud selle kuu tšekid ilusti kätte saanud.

Mariann: Kas olete tähele pannud, et mõnikord Lugejakiri.ee-d lugedes tundub seal olevat palju rohkem tõtt, kui kõikides Delfi faktikontrolli artiklites kokku?

Näiteks ükskord ilmus seal lugu Tanel Kiigest, kes olevat öelnud ,et poliitikud, ega ka ametnikud ei pea millegi eest vastutama, sest vastutama peabki ainult erasektor.

Et kui ettevõtja või tavaline inimene teeb väiksemagi vea, siis on riigi kohustus lennata talle kraesse sellise jõuga, et see talle elu lõpuni meelde jääks.

Hando: Aga nali naljaks. Kas oleks aeg poliitikud lõpuks ometi selle jama eest vastutama panna?

Koroonakriisi kahjud ulatuvad miljardi kanti. Kas peaksid kõik sellesse panustajad – ministrid, riigikoguliikmed, ametnikud jne jne selle omast taskust kinni maksma? Või peaks neid karistama lisaks muule ka eluaegse riigiametis ja poliitikuna töötamise keeluga?

Mariann: Oot-oot, äkki see on ikka liiga äärmuslik.

Hando: Kas äärmuslased on need, kes soovivad, et neid rahule jäetaks või need, kes soovivad, et kõik neile alluksid ja oma õigustest loobuksid?

Mariann: Samas me ju teame, et karistamine ei toimi, vastasel juhul oleksid vanglad tühjad, aga millegi pärast satuvad ühed ja samad inimesed sinna aina uuesti.

Äkki võiks kasutada sellist praktikat, nagu näiteks FBI, et paneme eksinud poliitikud selle kriisi lahendamise heaks tööle. Teate küll Hollywoodi FBI filmidest, et osavaimad luiskajad aitavad avastada valesid, nutikaimad petturid võltsinguid,  suurimad vargad varguseid jne. Ja tänu sellele pääsevad nad karistusest.

Hando: Aga asi ei ole ainult nende otsustes ja põhiseaduse rikkumises. Nad ei saa seal jätkata ka ühel teisel põhjusel – kuna nad ei saanud aru või ei tahtnud aru saada, et see kriis on ülepaisutatud ehk kokkuvõttes täelik pettus ja kõigi inimeste elusid ohustavad laustaudi tegelikult pole, siis mõtle, kui peaks tulema päris oht. Kuidas nad siis reageeriksid? Kui nad ei saanud olematust asjast aru, siis kuidas saaksime neid usaldada, kui meil on reaalselt vaja tegutseda?

Mariann: Samas… Kõik teevad elus vigu, aga see ei tähenda, et nad peaksid terve elu nende vigade eest maksma.

Mõnikord head inimesed teevad halbu valikuid. See ei tähenda, et nad oleksid halvad. See tähendab lihtsalt, et nad on inimesed.

Tehtud vigade pärast Inimeste tühistamine ei õpeta neid vigu rohkem mitte tegema. See õpetab neid lihtsalt oma vigu varjama.

Hando: Riiki peavad juhtima edule orienteeritud inimesed ja lahenduste loojad. Kui meil on liiga vähe haiglakohti, siis mõttekam on haiglaid juurde ehitada, mitte riiki sulgeda. Kui meil on liiga vähe arste, siis kutsugem Eestisse tagasi välismaale tööle läinud arstid ja hakakem neile väärilist palka maksma. Milles küsimus ma ei saa aru? See tuleb odavam, kui piirangud. Nii majanduslikus, füüsilises kui vaimses mõttes.

Meil on üldse selline olukord tekkinud, kus valitsus sisuliselt diskrimineerib poolt Eesti rahvast. Aga makse tahavad nad koguda kõigilt. Mina isiklikult ei ole nõus ühtegi senti maksma enam sellise valitsuse ja sellise meditsiinisüsteemi eest.

Kui see pull ära ei lõppe, siis ma siiralt soovitan kaaluda varianti kolida pool Eestit ümber teise majandussüsteemi. Tehniliselt pole mitte mingi küsimus viia kõik ärid ja ka inimeste palgad üle krüptorahale. Siis tekib nö valitsuste konkurents.

Mariann: Jah… Praegu jääb kohati mulje, et kogu eelarve on suunatud kampaaniasse “antivakserid on süüdi“.

Hando: Sulle ei meeldi antivakserid?

Siis lihtsalt ignoreeri neid, nagu sa ignoreerid vaktsiinide kõrvaltoimeid ja peavoolu narratiivist erinevat infot.

Mariann: Öeldakse, et koroonakriis on meid lõhestanud. Aga kui sügavamalt asja üle järele mõelda, siis ma tegelikult ei ole selle väitega nõus. Vaadake siin platsil enda ümber – mina isiklikult ei oleks enne koroonat tulnud selle pealegi, et seisan näiteks Varro ja Markusega ühel laval, kõneldes ühe ja sama asja eest, Martin Helmest rääkimata. Martin, muide, sa oma kõnes endiselt ei vabandanud selle eest, et eelmises valitsuses aitas ka EKRE koroonakorda peale suruda ja põhiseadust rikkuda.*

Aga see selleks. Ma ei ole kunagi näinud, et nii paljud erineva maailmavaatega inimesed seisavad ühe asja eest. Ma pakun, et inimesed, kes on meiega eri meelt, märkavad oma kogukondade puhul sama asja. Ehk siis – me oleme suurema töö juba ära teinud – oleme juba aastakümneid kestnud infosõja tõttu killustunud kümnetest ja kümnetest gruppidest piltlikult teinud 2 suuremat gruppi. Meil on jäänud ainult viimane samm – need kaks gruppi jälle üheks liita.

Kirjanik ja poliitiline aktivist Marianne Williamson on öelnud, et andestamise praktiseerimine on meie kõige olulisem panus maailma tervenemisse.

Hando: No mina võin kõigile andestada, lihtsalt lõpetame selle nonsensi päeva pealt ära, avame kogu riigi ja majanduse, ärid tööle ja hakkame pidu panema.

 

*Märkus: mul tegelikult oli kõne teksti ette kirjutatud selle lause asenduseks ka üks teine, juhuks kui Martin Helme oma kõnes vabandab, ent seda ta ei teinud… – M.J.

 

Allikas ja kogu meeleavalduse järelvaatamine: https://objektiiv.ee/otseulekanne-meeleavalduselt/

(1) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst SVG placeholder 10:11

Telegrami uudised (3/23): 2023. aasta alguse liigsuremus, Elon Muski kahepalgelisus, uus mRNA süst

Teie ees on olulisemad Telegrami uudised 2023. aasta 3. nädalast ehk ajavahemikust 16.-22. jaanuar. Aasta algas rekordilise liigsuremusega, ent koroonat ja krõbedat talve selles süüdistada ei saa. Aga mida siis?

Telegrami Podcast #76 (TÄISPIKK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)
SVG placeholder
SVG placeholder 1:20:53

Telegrami Podcast #76 (TÄISPIKK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)

Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.

Telegrami Podcast #76 (POOLIK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme) SVG placeholder 38:46

Telegrami Podcast #76 (POOLIK): kas Telegrami suudeti veenda EKRE-t valima? (külas Martin Helme)

Martin Helme, Riigikogu aseesimees, endine rahandusminister ja EKRE juht käis esimest korda Telegrami Podcastis möödunud aasta oktoobris. Kuna tol korral oli kaamerate ees aega alla poole tunni, võtsime Helmelt lubaduse, et teeme veel ühe pikema saate. 20. jaanuaril see salvestus teoks saigi ja nüüd on tulemus – ligi pooleteist tunnine podcast – teie ees.

Videointervjuu: Kalle Grünthaliga energiapoliitika lahendustest SVG placeholder 22:35

Videointervjuu: Kalle Grünthaliga energiapoliitika lahendustest

16. septembril rääkisin riigikogu liikme Kalle Grünthaliga (EKRE) energiapoliitika probleemidest ja võimalikest lahendustest. Meie mõlema hinnangul on praegune elektrihinna poliitika osa Suure Lähtestamise (The Great Reset) raames sihilikult korraldatud plaanist, mille eesmärgiks on varade ümberjagamine keskklassilt hüperrikastele. Isegi ETV hommikusaates olevat hiljuti kiidetud filosoofiat “Sa ei oma midagi ja oled õnnelik“.

Telegrami uudised (36/22): hinnatõusu meeleavaldused vallutavad Euroopat, iroonia Eestit SVG placeholder 07:13

Telegrami uudised (36/22): hinnatõusu meeleavaldused vallutavad Euroopat, iroonia Eestit

Teie ees on Telegramile silma jäänud uudised 2022. aasta 36. nädalast ehk ajavahemikust 5.- 11. september.

Telegrami uudised 35: Eesti Ekspressis ja kohtus kurjustati vaktsiinide pealesurujatega SVG placeholder 06:48

Telegrami uudised 35: Eesti Ekspressis ja kohtus kurjustati vaktsiinide pealesurujatega

Teie ees on Telegramile silma jäänud uudised ajavahemikust 29. august kuni 4. september. Peavoolumeedia pärl pärineb seekord ajakirjaniku ja Tartu Ülikooli arstitudengi Toivo Tänavsuu sulest, kes avaldas oma Facebooki seinal järjekordse õpipäeviku episoodi, mis sel korral keskendus ravimitööstusele. Artikkel ilmus ka Eesti Ekspressis.

Hando Tõnumaa: Miks inimesed ei julge sõda ära lõpetada? SVG placeholder 32:54

Hando Tõnumaa: Miks inimesed ei julge sõda ära lõpetada?

Alljärgnev on veidi sügavam teema, mille mõttekäigust arusaamiseks on vaja kaasa mõelda. Soovitan artiklit mitte lugeda (/videot vaadata), kui oled väsinud või kannatad üleüldise keskendumishäire all. Siin kontekstis ei räägi ma spetsiifiliselt sõjast Ukrainas, vaid see mõttekäik kehtib kõikide teiste eelmiste, praeguste ja tulevaste sõjaliste konfliktide kohta. Aga lihtsustamise mõttes teeme nii, et räägime siis sellest Ukraina sõjast ja ma esitan küsimuse: miks inimesed ei julge seda sõda ära lõpetada?

Telegrami uudised (28/22): Taani tervisejuhi ülestunnistus ja globalistide superlinn Euroopas SVG placeholder 07:35

Telegrami uudised (28/22): Taani tervisejuhi ülestunnistus ja globalistide superlinn Euroopas

Teie ees on lühikokkuvõte Telegrami uudistest 2022. aasta 28. nädalast ehk ajavahemikust 11.-17. juuli. Põhitähelepanu said laste koroonavaktsineerimine ja Suure lähtestamisega seotud majandusprobleemid.

Telegrami Podcast #68 (TÄISPIKK): Kõigile koroonasurmadele tuleks teha ekspertanalüüs (külas dr Ilona Drikkit)
SVG placeholder
SVG placeholder 24:42

Telegrami Podcast #68 (TÄISPIKK): Kõigile koroonasurmadele tuleks teha ekspertanalüüs (külas dr Ilona Drikkit)

Esimene osa saatest vabalt vaadatav/kuulatav kõigile! Leiad selle siit: https://telegramplay.ee/telegrami-podcast-68-poolik-koigile-koroonasurmadele-tuleks-teha-ekspertanaluus-kulas-dr-ilona-drikkit/

Taani tervisejuht tunnistab, et laste koroona vastu vaktsineerimine oli kasutu SVG placeholder 00:22

Taani tervisejuht tunnistab, et laste koroona vastu vaktsineerimine oli kasutu

22. juunil tutvustas Taani valitsus uut koroonastrateegiat. Riigi terviseameti juht Søren Brostrøm tunnistas pressikonverentsil, et laste vaktsineerimine oli kasutu ja sellega endisel kujul ei jätkata. Sama rääkis ta ka TV2 saates “Go’ aften Live”.

Telegrami uudised (20/22): Hando Tõnumaa avalik kiri koroonasõltlastele, WHO pandeemialeping ja ahvirõugete läbimäng 2021. aastal SVG placeholder 06:37

Telegrami uudised (20/22): Hando Tõnumaa avalik kiri koroonasõltlastele, WHO pandeemialeping ja ahvirõugete läbimäng 2021. aastal

Teie ees on lühiülevaade tähtsamatest uudistest Telegram.ee veergudel käesoleva aasta 20. nädalast ehk 16.-22. mai. Telegrami juht Hando Tõnumaa avaldas pöördumise koroonakriisi vastutavatele isikutele, aina enam saab tähelepanu riikide võimu vähendav WHO nn pandeemialeping ning ahvirõugete teemaline õppus maailma niiditõmbajate osavõtmisel 2021. aastal.

Hando Tõnumaa avalik pöördumine koroonakriisi vastutavate isikute poole: Kuhu edasi? SVG placeholder 23:42

Hando Tõnumaa avalik pöördumine koroonakriisi vastutavate isikute poole: Kuhu edasi?

Loe video transkripti siit: https://www.telegram.ee/eesti/hando-tonumaa-avalik-kiri-koroonakriisi-vastutavatele-isikutele-kuhu-edasi