Telegrami kõne Vabaduse väljakul: Kas karistada või andestada – mis toimiks paremini?

  • 146 vaatamist
  • Avaldatud: okt. 30, 2021

23. oktoobril, täpselt kaks kuud peale uut Balti ketti, koguneti taas vabaduse eest seismiseks – seekord kõik 10 000 inimest ühte kohta, Vabaduse väljakule. SAPTK-i eestvedamisel toimunud suurel meeleavaldusel vaba ühiskonna kaitseks oli kõnelejaid seinast seina: alates poliitikutest ja ajakirjanikest lõpetades maailmaklassi muusikute, endiste kaitseväelaste ja kiirabitöötajatega.

Meeleavalduse sõnum oli konkreetne:

  1. Faktiline sundvaktsineerimine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Vaktsineerimise vabatahtlikkuse põhimõtet peab austama reaalselt, mitte vaid deklaratiivselt.
  2. Vaktsiinipassidega ühiskonna lõhestamine ei ole vastuvõetav ja peab lõppema. Põhiseadusega tagatud põhimõtet, et kõik inimesed on seaduse ees võrdsed, ei tohi eirata.
  3. Laste massiline Covid-19 vaktsineerimine on põhjendamatu ja peab lõppema. Kõiki lapsi puudutavaid poliitilisi otsuseid langetades tuleb seada esikohale laste, mitte kellegi teise huvid.

 

Kõnelema oli palutud ka Telegram ning otsustasime oma mõtted esitada kahekõnena, nagu see ilmselt toimub väga paljude inimeste peas – kuidas lahendada kriisi ja mida teha inimestega, kes selle eest vastutavad? Kas neid tuleks karistada või vastupidi saab olukorda lahendada just andestades? Ja muidugi võtsime appi ka huumori, sest tõsiseid kõnesid on juba piisavat peetud.

 

Kõne tekst (võib mõnevõrra erineda laval ette kantust, aga annab see-eest paremini meie algse mõtte edasi):

Hando: Suur rõõm siin Vabaduse väljakul näha nii palju lamemaalasi ja kremli agente üheskoos. Loodame, et olete mööda salajast gaasitoru saadetud selle kuu tšekid ilusti kätte saanud.

Mariann: Kas olete tähele pannud, et mõnikord Lugejakiri.ee-d lugedes tundub seal olevat palju rohkem tõtt, kui kõikides Delfi faktikontrolli artiklites kokku?

Näiteks ükskord ilmus seal lugu Tanel Kiigest, kes olevat öelnud ,et poliitikud, ega ka ametnikud ei pea millegi eest vastutama, sest vastutama peabki ainult erasektor.

Et kui ettevõtja või tavaline inimene teeb väiksemagi vea, siis on riigi kohustus lennata talle kraesse sellise jõuga, et see talle elu lõpuni meelde jääks.

Hando: Aga nali naljaks. Kas oleks aeg poliitikud lõpuks ometi selle jama eest vastutama panna?

Koroonakriisi kahjud ulatuvad miljardi kanti. Kas peaksid kõik sellesse panustajad – ministrid, riigikoguliikmed, ametnikud jne jne selle omast taskust kinni maksma? Või peaks neid karistama lisaks muule ka eluaegse riigiametis ja poliitikuna töötamise keeluga?

Mariann: Oot-oot, äkki see on ikka liiga äärmuslik.

Hando: Kas äärmuslased on need, kes soovivad, et neid rahule jäetaks või need, kes soovivad, et kõik neile alluksid ja oma õigustest loobuksid?

Mariann: Samas me ju teame, et karistamine ei toimi, vastasel juhul oleksid vanglad tühjad, aga millegi pärast satuvad ühed ja samad inimesed sinna aina uuesti.

Äkki võiks kasutada sellist praktikat, nagu näiteks FBI, et paneme eksinud poliitikud selle kriisi lahendamise heaks tööle. Teate küll Hollywoodi FBI filmidest, et osavaimad luiskajad aitavad avastada valesid, nutikaimad petturid võltsinguid,  suurimad vargad varguseid jne. Ja tänu sellele pääsevad nad karistusest.

Hando: Aga asi ei ole ainult nende otsustes ja põhiseaduse rikkumises. Nad ei saa seal jätkata ka ühel teisel põhjusel – kuna nad ei saanud aru või ei tahtnud aru saada, et see kriis on ülepaisutatud ehk kokkuvõttes täelik pettus ja kõigi inimeste elusid ohustavad laustaudi tegelikult pole, siis mõtle, kui peaks tulema päris oht. Kuidas nad siis reageeriksid? Kui nad ei saanud olematust asjast aru, siis kuidas saaksime neid usaldada, kui meil on reaalselt vaja tegutseda?

Mariann: Samas… Kõik teevad elus vigu, aga see ei tähenda, et nad peaksid terve elu nende vigade eest maksma.

Mõnikord head inimesed teevad halbu valikuid. See ei tähenda, et nad oleksid halvad. See tähendab lihtsalt, et nad on inimesed.

Tehtud vigade pärast Inimeste tühistamine ei õpeta neid vigu rohkem mitte tegema. See õpetab neid lihtsalt oma vigu varjama.

Hando: Riiki peavad juhtima edule orienteeritud inimesed ja lahenduste loojad. Kui meil on liiga vähe haiglakohti, siis mõttekam on haiglaid juurde ehitada, mitte riiki sulgeda. Kui meil on liiga vähe arste, siis kutsugem Eestisse tagasi välismaale tööle läinud arstid ja hakakem neile väärilist palka maksma. Milles küsimus ma ei saa aru? See tuleb odavam, kui piirangud. Nii majanduslikus, füüsilises kui vaimses mõttes.

Meil on üldse selline olukord tekkinud, kus valitsus sisuliselt diskrimineerib poolt Eesti rahvast. Aga makse tahavad nad koguda kõigilt. Mina isiklikult ei ole nõus ühtegi senti maksma enam sellise valitsuse ja sellise meditsiinisüsteemi eest.

Kui see pull ära ei lõppe, siis ma siiralt soovitan kaaluda varianti kolida pool Eestit ümber teise majandussüsteemi. Tehniliselt pole mitte mingi küsimus viia kõik ärid ja ka inimeste palgad üle krüptorahale. Siis tekib nö valitsuste konkurents.

Mariann: Jah… Praegu jääb kohati mulje, et kogu eelarve on suunatud kampaaniasse “antivakserid on süüdi“.

Hando: Sulle ei meeldi antivakserid?

Siis lihtsalt ignoreeri neid, nagu sa ignoreerid vaktsiinide kõrvaltoimeid ja peavoolu narratiivist erinevat infot.

Mariann: Öeldakse, et koroonakriis on meid lõhestanud. Aga kui sügavamalt asja üle järele mõelda, siis ma tegelikult ei ole selle väitega nõus. Vaadake siin platsil enda ümber – mina isiklikult ei oleks enne koroonat tulnud selle pealegi, et seisan näiteks Varro ja Markusega ühel laval, kõneldes ühe ja sama asja eest, Martin Helmest rääkimata. Martin, muide, sa oma kõnes endiselt ei vabandanud selle eest, et eelmises valitsuses aitas ka EKRE koroonakorda peale suruda ja põhiseadust rikkuda.*

Aga see selleks. Ma ei ole kunagi näinud, et nii paljud erineva maailmavaatega inimesed seisavad ühe asja eest. Ma pakun, et inimesed, kes on meiega eri meelt, märkavad oma kogukondade puhul sama asja. Ehk siis – me oleme suurema töö juba ära teinud – oleme juba aastakümneid kestnud infosõja tõttu killustunud kümnetest ja kümnetest gruppidest piltlikult teinud 2 suuremat gruppi. Meil on jäänud ainult viimane samm – need kaks gruppi jälle üheks liita.

Kirjanik ja poliitiline aktivist Marianne Williamson on öelnud, et andestamise praktiseerimine on meie kõige olulisem panus maailma tervenemisse.

Hando: No mina võin kõigile andestada, lihtsalt lõpetame selle nonsensi päeva pealt ära, avame kogu riigi ja majanduse, ärid tööle ja hakkame pidu panema.

 

*Märkus: mul tegelikult oli kõne teksti ette kirjutatud selle lause asenduseks ka üks teine, juhuks kui Martin Helme oma kõnes vabandab, ent seda ta ei teinud… – M.J.

 

Allikas ja kogu meeleavalduse järelvaatamine: https://objektiiv.ee/otseulekanne-meeleavalduselt/

(1) kommentaari

Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.

SVG placeholder Enim vaadatud

Vaata kõiki SVG placeholder
Telegrami uudised (16/22): vaktsineerimise tagajärjed, maskikorruptsioon ja piirangute tõendatud kahjulikkus SVG placeholder 08:33

Telegrami uudised (16/22): vaktsineerimise tagajärjed, maskikorruptsioon ja piirangute tõendatud kahjulikkus

Teie ees on Telegrami uudised ajavahemikust 18.-24.aprill. Luubi all on vaktsineerimise tagajärjed, võimalik nanotehnoloogia koroonavaktsiinides, maskimüügilt kasu teenivad poliitikud ja maskikohustuse ebaseaduslikkus, Bologna sotsiaalse krediidi süsteem, Postimehe arvamustoimetuse huvitav suhtumine faktidesse ning 400 uuringut, mis tõestavad koroonameetmete kahjulikkust.

Telegrami uudised (nädal 15): tervisediktatuur Shanghais, viiruspettus Venemaal ja Pfizeri paljastused SVG placeholder 10:05

Telegrami uudised (nädal 15): tervisediktatuur Shanghais, viiruspettus Venemaal ja Pfizeri paljastused

Teie ees on Telegrami uudised ajavahemikust 11.-17. aprill. On hämmastav, kui kiiresti ühiskond unustab. Kas keegi mäletab veel covidit? Shanghai kodanikele on see aga düstoopiline reaalsus, mis kuidagi lõppeda ei taha.

USA kongresmen: Seadus peab kaitsma vaktsineerimisvastasuse tõttu siseterroristideks tembeldatud emasid SVG placeholder 04:15

USA kongresmen: Seadus peab kaitsma vaktsineerimisvastasuse tõttu siseterroristideks tembeldatud emasid

Koroonapettuse ettekäändel on piiratud inimõigusi kõikjal maailmas – kui Eestis on praegu riigikogus lugemisel NETS-2 seaduseelnõu, mis võimaldaks inimesi panna karantiini lausa 30 päevaks ainult “kahtluse” tõttu, siis näiteks USA-s riigisisest terrorismi käsitlevas seaduseelnõus määratletakse, et lapsi mitte vaktsineerida soovivad emad ongi kodumaised terroristid. Õnneks on “vabaduse kantsis” ka üksikuid munadega poliitikuid, kes sellise jõhkra lahterdamise vastu sõna võtavad.

OLULINE! EP saadikud räägivad koroonapettusest SVG placeholder 37:23

OLULINE! EP saadikud räägivad koroonapettusest

Vabadust armastavate Euroopa Parlamendi (EP) saadikute 16. veebruaril 2022 toimunud pressikonverentsil räägiti avameelselt koroonapettusest ja nõuti Euroopa Komisjoni presidendi Ursula von der Leyeni viivitamatut tagasiastumist. Saadikute hinnangul on koroona ajaloo suurim poliitiline pettus ja organiseeritud vandenõu.

Telegrami FB live (12.04.2022): julgetest EP liikmetest, viirustest ja piirangutest Shanghais
SVG placeholder
SVG placeholder 1:02:50

Telegrami FB live (12.04.2022): julgetest EP liikmetest, viirustest ja piirangutest Shanghais

12. aprillil tegime Facebook live´i Telegrami tellijatele mõeldud kinnises grupis. Rääkisime julgetest Euroopa Parlamendi liikmetest, kes pööravad tähelepanu koroonakriisist alguse saanud aina süvenevale tervisediktatuurile ja pisut Arvamusfestivalist, poliitikast, vaktsineeritud inimeste haigestumise statistikast ja muust päevakohasest.

Telegrami uudised (nädal 14): Covidi ümberdefineerimine, vaba sõna kadumine ja NETS II SVG placeholder 08:37

Telegrami uudised (nädal 14): Covidi ümberdefineerimine, vaba sõna kadumine ja NETS II

Teie ees on Telegrami uudised ajavahemikust 4.-10. aprill. Juttu tuleb Covidi ümberdefineerimisest ja seoses sellega viroloog Irja Lutsarist, kes rääkis ka maskide tagasihoidlikust kasutegurist. Sõnavabaduse puudumisele juhtis tähelepanu Arvamusfestivali käitumine ning luubi all on põhiseadusele vilistav NETS II, mille vastane meeleavaldus toimub uuesti kolmapäeval, 13. aprillil.

Telegrami uudised (nädal 13): kuidas Tanel ja Kaja võidu maskikohustust kaotasid SVG placeholder 09:49

Telegrami uudised (nädal 13): kuidas Tanel ja Kaja võidu maskikohustust kaotasid

Teie ees on Telegrami uudised ajavahemikust 28. märts kuni 3. aprill. Möödunud nädalal nägime, kuidas Tanel Kiik ja Kaja Kallas võidu maskikohustust kaotasid. Võimupositsioonil peaminister kaotas kohustuse kaks päeva hiljem, kui tervise- ja tööminister, kelle haldusalasse antud teema kuulub, seda teha soovitas.

Plahvatusohtlik video: Keisril ei ole koroonat
SVG placeholder
SVG placeholder 19:10

Plahvatusohtlik video: Keisril ei ole koroonat

Vaba meedia ja sõltumatute ajakirjanike-teadlaste viimase kahe aasta uuringud on paljastanud, et valitsusel ja vastutavatel isikutel (teadlased-eksperdid) puuduvad teaduslikud tõendid n-ö koroonaviiruse isoleerimise kohta. Kuidas on võimalik, et ühed teadlased kinnitavad, et viirust polegi isoleeritud ning teised teadlased ei oska kommenteerida, kuidas viirust üldse isoleeritakse, aga samal ajal on toodetud miljardeid doose vaktsiine, mis peaks sisaldama sedasama esialgset viirust? Kui see viirus tegelikult eksisteeriks, kas ei peaks see teave olema üldiselt kättesaadav? Nendele küsimustele keskendub plahvatusohtlik video “Keisril pole koroonat”.

Telegrami uudised (nädal 12): 2 aastat ja 2 nädalat hetkest, mil maailm 2 nädalaks lukku pandi SVG placeholder 10:26

Telegrami uudised (nädal 12): 2 aastat ja 2 nädalat hetkest, mil maailm 2 nädalaks lukku pandi

Teretulemast düstoopiasse! On möödunud 2 aastat ja 2 nädalat hetkest, mil maailm 2 nädalaks lukku pandi, et kõverat lamendada. Teie ees on Telegrami uudised ajavahemikust 21. kuni 27. märts.

Telegram FB live (29.03.22): Üks hea uudis + kas Suur Lähtestamine on halb või hea?
SVG placeholder
SVG placeholder 32:37

Telegram FB live (29.03.22): Üks hea uudis + kas Suur Lähtestamine on halb või hea?

29. märtsi hommikul saime rõõmustava uudise osaliseks: saame sel suvel osaleda Arvamusfestivalil koroonakriisi teemalise vestluse läbiviimisel. Facebooki otse-eetri põhiteemaks oli siiski Suur Lähtestamine: mida see täpsemalt tähendab, kuidas see toimuma hakkab ja kas see on halb või hea? Kas tulevik ilma selleta on võimalik?

ARTE dokfilm “Hirmu ärakasutajad” – debatt A-gripiviirusest ehk kuidas seagripist sai äri (2009) SVG placeholder 56:20

ARTE dokfilm “Hirmu ärakasutajad” – debatt A-gripiviirusest ehk kuidas seagripist sai äri (2009)

Avalik-õigusliku telekanali Norddeutscher Rundfunk 2009. aastal koostöös telejaamaga Arte valminud dokumentaalfilm "Profiteure der Angst“ ("Hirmu ärakasutajad“) annab põhjaliku ülevaate seagripi tegelikust taustast ja selle ärakasutajatest.

Telegram FB live (22.03.22): Kas inimkonnal on üldse enam lootust? Kuulajate arvates on!
SVG placeholder
SVG placeholder 35:27

Telegram FB live (22.03.22): Kas inimkonnal on üldse enam lootust? Kuulajate arvates on!

22. märtsil läksime taaskord Facebookis otse-eetrisse, teemaks konformism – kas Yes-man´idel on lihtsam elu kui lamemaalastel? Oled sa kunagi mõelnud nagu Cypher filmis “Matrix”, et lihtsam oleks lihtsalt võtta see sinine kapsel ja elada edasi õndsas teadmatuses? Või tegelikult on parem olla ikkagi teadlik?