Nauru fosforiidi kaevandamise õppetund – ajutisest majandusbuumist täieliku katastroofini
2 vaatamist
Avaldatud: dets. 06, 2024
Jaga:
Nauru, imepisike saar Vaikse ookeani südames, on saanud hoiatavaks näiteks loodusvarade väärkasutamisest. Fosforiidi avastamine tõi saareriigile 20. sajandil ajutise majandusbuumi, kuid suur osa kaevandustulust läks välisfirmade taskusse ja rahvast vormiti riigiraha sõltlased.
“Kui vaadata Austraalia võimu aluseid kaadreid Naurust enne 1968. aastat, näeme lõbusaid ja saledaid inimesi. Juba 20. sajandi alguses oli saarel hakatud kaevandama fosfaate, ning majanduslik sissetulek oli saare ligi 7000 elanikule seega garanteeritud, tööjõudu tuli väljast sissegi tuua.”
“Tagajärjed on näha – Nauru elanikud on ühed kõige ülekaalulisemad maailmas. 97 protsenti meestest ja 93 protsenti naistest.”
“Paraku kaevati saar oma peamisest maavarast tühjaks ja 2000. aastaks olid fosforiidivarud sisuliselt otsas. Nüüd on naurulastest 90 protsenti töötud, olles harjunudki elama riigi ülalpidamisel, nii fosforiidifond kui ka riigieelarve on tõsistes raskustes, tagajärjeks muidugi ka poliitiline kriis.”
80 aasta jooksul hävitati üle 80% Nauru pindalast, jättes maha viljatu ja elutuks muutunud maastiku. Kui fosforiit otsa sai, jäi saar keskkonnakatastroofi ja majanduskriisi küüsi, ilma võimaluseta põllumajandust taastada.
Nauru lugu on valus õppetund jätkusuutmatu kaevandamise tagajärgedest.
3. detsembril toimus kümnes ja käesoleva aasta viimane Telegram.ee boonus tellijatele – Telegram Mastermind ehk Zoomi kohtumine/vestlus toimetuse ja erikülalisega. Seekord vastas toimetuse ja lugejate küsimustele koolitaja, jutuvestja ja vägivallatu suhtlemise maaletooja Erki Kari Kaikkonen.
Miks müüvad konservatiivid, meedikud ja teadlased endiselt pandeemiat ja eiravad viiruspettust, levitades nõnda mainstream propagandat. Nad ei ole 4 aasta jooksul justkui mitte midagi õppinud. Kuidas on see võimalik? “Sest algselt me rääkisime viisakalt ja korduvalt. Seni, kuni räägid, et vaktsiin on kahjulik, annad hoogu sellele, et toota vähem kahjulik vaktsiin, aga probleem ise jääb alles,” märkis Hando. Marianni arvates ei ole inimesed selle info vastu võtmiseks aga valmis.
Nauru, imepisike saar Vaikse ookeani südames, on saanud hoiatavaks näiteks loodusvarade väärkasutamisest. Fosforiidi avastamine tõi saareriigile 20. sajandil ajutise majandusbuumi, kuid suur osa kaevandustulust läks välisfirmade taskusse ja rahvast vormiti riigiraha sõltlased.
25. novembri Facebooki otsesaates rääkisime “toredast” juhtumist, kus välismeedia, antud juhul soomlaste Ilta-Sanomat, kajastas kaitseväe juhi Andrus Merilo hiljutise ettekande kõige mahlasemaid väljaütlemisi, pealkirjaga “Eesti valmistub sõjaks: valmis evakueerima kogu oma elanikkonna välismaale ja laskma õhku linnad”, lisades, et “Kõige tõenäolisem evakueerimise sihtriik oleks Soome”.
Äsjane uudis sellest, et juba teine rahvuslik lennukompanii läks pankrotti, paneb küsima: kas ka Rail Balticu suurejoonelist transpordiprojekti võib oodata sama saatus?
Miks Hando uuesti iga päev kohvi joob? Kas Lasnamäel on ilusaid kohti? Kus sina jumalaga kontakti saad? Kas sul on jumalale mõni patt üles tunnistada? Kas oleksid huvitatud Telegrami indulgentsist? Kas ainult pättidel on toonklaasid?
Viimasel ajal on nii fosforiidi kui ka meie maapõue teiste võimalike maavarade teemal agaralt sõna võtnud Eesti Geoloogiateenistus, mis meie loodus(varad)e kaitsmise asemel näib esiplaanile seadvat selle pealt teenimise. Kui vaadata, kuidas praegune Eesti Geoloogiateenistus loodud on, tekibki küsimus, et kas tegu on kõigest maavarade väärindamise lobiorganisatsiooniga?
11. novembril toimus üheksas Telegram.ee boonus tellijatele – Telegram Mastermind ehk Zoomi kohtumine/vestlus toimetuse ja erikülalisega. Seekord vastas toimetuse ja lugejate küsimustele indigorasside teejuht Andero Pebre.
Siilinjärvi fosforiidikaevandus Soomes on ainus töötav fosforiidikaevandus Euroopas ning Soome suurim avamaakaevandus. Kaevandust opereerib ettevõte Yara, mis on maailmas juhtiv väetiste tootja. Siilinjärvi kaevandus toodab fosforiiti, mida kasutatakse peamiselt väetiste valmistamiseks. Kuigi kaevandus on Soome majanduse jaoks oluline, on selle tegevus tekitanud ka keskkonnaprobleeme, sealhulgas on vette sattunud saasteaineid.
7. novembri Facebooki otsesaate teemaks oli loomulikult ülemaailmset tähelepanu pälvinud rituaal Ameerika Ühendriikides – presidendi valimised, kus vabariiklaste kandidaat Donald Trump võitis selgelt demokraatide Kamala Harrist.
5. novembri hommik algas Telegram.ee-le (peatoimetaja Mariann Joonase isikus) vestlusega Youtube’i otsesaates, kus Läti kodanikuaktivist ja endine diplomaat Rūdolfs Brēmanis tegi ülevaate lõunanaabrite juures toimuvast. Muuhulgas tulid jutuks riigiametnike ülikõrged palgad, kliimaministeeriumi mõttekus, kasvav riigivõlg ja laenuvõtmistrendid pärast COVID-it ning “geniaalne” idee, et lisaks seal juba kehtivale automaksule võiks sisse viia n-ö automaksu nr 2, mille raamas tuleks igal sõidukiomanikul tasuda lõivu ka iga-aastase läbitud kilometraaži eest. Rahva suure vastuseisu tõttu libistati see idee aga (esialgu) sahtlisse.
Ukraina endine kohalik auhinnatud peavooluajakirjanik Diana Pantšenko* kirjeldab, et president Zelenskõi ei soovi Ukrainas rahu, sest riigiaparaat on täielikult korrumpeerunud ning vastutavad isikud ei soovi loobuda rikkalikust elustiilist, mida sõda neile pakub. “Ukraina valitsus on motiveeritud seda vastasseisu eskaleerima, et nad ei peaks vastutama raha eest, mille nad teilt (Euroopa ja USA maksumaksjad) varastasid,” kirjeldab Pantšenko.
(0) kommentaari
Kommenteerimiseks peate olema sisse logitud.